зрошення кукурудзи

Кукурудзяні поля сьогодні зрошуються в багатьох країнах, і це не дивно. Кукурудза є чемпіоном серед сільськогосподарських культур по ефективності споживання води. Кожен вкладений в воду євро приносить 30 євро віддачі у вигляді отриманої продукції. Хороший ефект зрошення може дати і на полях Східної Європи, стверджують французькі експерти.

Висока ефективність зрошення кукурудзи пояснюється безліччю факторів. Серед них – фізіологія рослини початково тропічного походження, природний потенціал культури, а також досягнення гібридизації і селекції за останні 70 років. Багаторічні дані Arvalis показують, що у Франції кожні 100 мм зрошувальної води дають додатково 45 ц / га зерна кукурудзи (рис. 1). В окремі роки – при вирощуванні нових сортів в умовах оптимального використання води – приріст врожайності від зрошення досягав 60 ц / га. В цьому і криється причина того, що при сьогоднішніх цінах на воду і зернові у Франції кожен євро, вкладений в полив кукурудзяних полів, приносить 30 євро у вигляді додаткової продукції.

Стратегія і технологія зрошення кукурудзи грунтуються на знанні потреб рослини в кожній стадії його розвитку і погодних умов, що обумовлюють евапотранспіраціі рослини (випаровування вологи з ґрунту), а також на обліку глибини родючого шару, запаси вологи в якому дозволяють збільшувати інтервали між циклами поливу. Слід брати до уваги і інші технологічні параметри, від яких залежать витрата води і вибір найбільш ефективного зрошувального обладнання. Так, поливальна машина барабанного типу легка в експлуатації, мобільна і багатофункціональна, вона ідеально підходить для полів з невеликою площею. Фіксовані опори або трубчасті зрошувачі оптимальні для великих площ і рівній поверхні, які часто зустрічаються в господарствах України. У Західній Європі зараз активно досліджується мікроіррігація з низьким тиском, наприклад крапельне зрошення, яке дозволяє істотно економити воду. Воно підходить для овочевих і садових культур, проте його рентабельність в рослинництві поки не доведена.

 

Логіка зрошення

Протягом біологічного циклу кукурудзи її потреба в воді і сприйнятливість до нестачі вологи змінюються. Крім польових спостережень за зміною стадій розвитку рослин, існує додатковий спосіб орієнтування – сума температур.

У кукурудзи на зерно сприйнятливість до водного стресу максимальна в період формування зерен. Вона залишається суттєвою і під час наливу. До стадії 12 листя сприйнятливість слабшає і менше позначається на врожаї. Потреби у воді відповідають евапотранспіраціі. Вона змінюється протягом циклу одночасно зі зміною площі листкової поверхні. При зрошенні кукурудзяних полів потрібно визначити, чи дозволяє ресурс води задовольнити ETM (максимальна евапотранспіраціі, мм / день). Цей показник можна розрахувати на кожній стадії за такою формулою: ETM = kc х ETP, де kc – коефіцієнт культури в залежності від індексу листової маси і стадії (рис. 2), а ETP – потенційна евапотранспіраціі згідно з національними метеорологічними даними, мм / день.

Найбільші потреба у воді і чутливість до водного стресу припадають на період, який включає жіноче цвітіння: десять днів до і три тижні після нього, т. Е. Приблизно з 10 липня до 10 серпня. Залежно від регіону максимально необхідний обсяг води може коливатися від 4 до 8 мм опадів в день, т. Е. Від 40 до 80 м3 води на гектар.

При зрошенні прийнято прагнути до того, щоб покривати потребу культури в воді на рівні ETM як мінімум вісім років з десяти. Частина цієї потреби задовольняється за рахунок ефективних дощів (просочують грунт) і запасів води в грунті, якщо такі є. Зрошення має заповнювати відсутню частину.

Потреби кукурудзи залежать від типу рослини і погодних умов, які розраховуються в ході випробувань і встановлюють показники споживання в умовах необмеженого живлення рослин. Як приклад візьмемо Францію. При необмеженій харчуванні кукурудзі потрібно близько 430 мм опадів от стадії 10 листя до стадії 32% сухої речовини для отримання врожайності 130 ц / га (див. Табл.).

Знати наявний ресурс води, природно, необхідно: від його типу залежать витрата, обсяг, можливі адміністративні обмеження, вартість. Води повинно бути достатньо, щоб задовольнити потреби рослин на всій площі посівів. Важливо знати і іригаційну здатність техніки, щоб визначити, чи в змозі наявні зрошувальні машини подати потрібний обсяг води. Іригаційна здатність вимірюється в міліметрах в день. Вона є комфортною, якщо господарство може виливати на поля мінімум 5 мм / день. Обмеженим показник вважається, якщо становить 4 мм / день на грунтах з запасом вологи менше 75 мм і 3 мм / день на грунтах з запасом більше 75 мм.

Вибір і доза зрошення при кожному проході повинні відповідати типу грунту і легко усваиваемому резерву: від 25 мм на грунтах, легко пропускають воду, і до 40 мм – із слабким резервом. Більш високі дози рідко виявляються виправданими.

Внесену середню дозу зрошення легко проконтролювати за допомогою лічильників, розділивши витрачений обсяг води на орошаемую площа.

Необхідно проводити регулювання і огляд зрошувальної техніки, контролюючи витрату, що несе тиск, швидкість руху, ширину захвату.

Залежно від стадії розвитку кукурудзи явно виражений водний стрес безпосередньо позначиться на початках.

 • ТОВ "Тех Фармінг"  https://tech-farming.com пропонує :

  Повний контроль над сільсько-господарськими операціями :

  • Картографічний звіт якості виконання робіт
  • Візуалізація сільско-господарських робіт
  • Контроль витрат добрив та засобів
  • Контроль витрати палива
  • Картографування урожайності

  Обприскування :

  Обладнання для внесення добрив :

  Обробка та підготовка грунту :

  Супутниковий моніторінг та земельний аудит :

  Агрохімічне обстеження грунту :

  • Агрохімічний аналіз грунту
  • Ущільнення грунту (плужна підошва)
  • Рекомендації для внесення добрив
  • Електропровідність грунту
  • Визначення кислотності (РН) грунту
  • Рішення автоматичного розрахунку норми внесення добрив

  Агрономічні погодні станції та метеорологічні рішення :

  Посів сільськогосподарських культур :